Evidencia regulačných diagramov¶
Referenčné materiály¶
Pre vedenie regulačných diagramov je nutná evidencia referenčnách materiálov. Tú nájdete v MENU / Metro / Číselníky / Referenčné materiály. Referenčný materiál patrí pod laboratórium, teda každé laboratórium má svoje referenčné materiály.
Po zaevidovaní referenčného materiálu je potrebné cez MENU / Laboratórny denník / Číselníky / Kvalita / Ukazovatele priradiť referenčný materiál k ukazovateľom (k jednému alebo aj viacerým). Toto je nutný krok, aby systém vedel, ktoré referenčné materiály sa majú v regulačnom diagrame ponúkať.
Regulačné diagramy¶
Formulár slúžiaci pre vytváranie detailných záznamov o regulačných diagramoch. Umožňuje evidenciu nekonečného množstva po sebe nasledujúcich regulačných diagramov (pre konkrétnu metódu a referenčný materiál). Možné je evidovať regulačné diagramy pre počty opakovaní každého jednotlivého merania 1 a 2. Teda nameraný údaj pre v rámci jedného merania zapíše buď ako jedno číslo, alebo ako dve (ak robíme dve paralené merania). V prípade, že regulačný diagram nemá predchodcu (starší diagram s nižším číslom diagramu pre rovnakú metódu a referenčný materiál), počíta sa smerodajná odchýlka pre určenie regulačných medzí z nameraných údajov aktuálneho regulačného diagramu. Ak však diagram má predchodcu, počíta sa smerodajná odchýlka pre aktuálny diagram z dát predchádzajúceho (treba vyplniť väzbu na predchádzajúci diagram). Je možné viesť dva typy diagramov a to prípravné a denné. Prípravné slúžia na výpočet strednej hodnoty a smerodajnej odchýlky pre tie denné. Strednú hodnotu a smerodajnú odchýlku je možné zadať aj ručne (viď. preferované hodnoty), vtedy sa prioritne v danom diagrame použijú tieto zadané hodnoty. Taktiež je možné definovať, aký násobok sigma sa má použiť pre výpočet medzí, predvolené hodnoty sú 2 pre varovné medze a 3 pre regulačné medze. Vyhodnotenie diagramu je realizované 8 bodovým systémom hodnotenia. Diagram je možné si v grafickej forme pozrieť priamo cez Previs stlačením tlačidla Zobraziť graf (po zobrazení grafu je možné vytlačiť report stlačením tlačidla tlačiarne). Stlačením tlačidla Exportovať do excelu je možné celý diagram vyexportovať do excelu. Tento export je realizovaný pomocou modulu Excel Reports a je potrebné pre jeho využívanie mať nastavené:
- vyplnenú Vašu e-mailovú adresu v MENU / Spoločné číselníky / Ostatné / Pracovníci
- vyplnené nastavenia pre Excel Reports v MENU / Administrácia / Nastavenia / Všeobecné nastavenia na stránke Základné nastavenia
- vyplnené nastavenia pre Excel Reports v MENU / Nastavenia / Nastavenia programu *Základné nastavenia na stránke TMR & PrevisMobile
- obmedzenie počtu nameraných bodov z predchádzajúceho diagramu pre výpočet sigma
- možnosť užívateľského nastavenia rozsahu zobrazovaných hodnôt v osi y
- možnosť samostatného definvania pravidiel pre diagram typu X a pre diagram typu R
- tlač diagramu typu X alebo diagramu typu R
- export diagramu typu X alebo diagramu typu R do excelu
- vedenie detailných záznamov o prijatých opatreniach
- evidencia použitých CRM (ak sa v priebehu vedenia regulačného diagramu zmenili)
- zamykanie diagramu po jeho ukončení (odomknúť zamknutý diagram môže iba vedúci laboratória alebo manažér kvality - obaja sú zadefinovaní v MENU / Laboratórny denník / Číselníky / Analýza vzorky / Laboratóriá)
- editovať je možné iba naposledy zadaný nameraný údaj pracovníkom, ktorý tento údaj zapísal
- vedúci laboratória alebo manažér kvality môže editovať ktorýkoľvek nameraný údaj a zapísať prípadnú poznámku
Je to potrebné z dôvodu, že v prípade modulu Excel Reports prebieha samotné exportovanie priamo na serveri a výsledný report Vám príde na e-mail hneď, ako bude dokončený. Príklad, ako takých report v exceli vyzerá si môžete pozrieť v prílohe tohoto popisu, ktorú nájdete na adrese: https://www.b-soft.eu/projects/previs/wiki/FrmRegulacnyDiagram. Pri vytváraní nového regulačného diagramu systém ponúkne najbližie voľné poradové číslo diagramu, ktoré odporúčame nemeniť.
Použité vzorce¶
Najskôr uvedieme použité skratky, ktoré boli zvolené tak, aby sa dali ľahko zapísať:- Xi = jednotlivý nameraný údaj
- Di = rozptyl jednotlivých meraní
- d = konštanta, ktorá pre počet opakovaní každého merania 2 je rovná 1.128 (pre počet opakovaní 3 je to 1.639 a pre 4 je to 2.059)
- CL = stredná hodnota, aritmetický priemer nameraných hodnôt
- σ = smerodajná odchýlka
- N = celkový počet meraní
- UCL = horný regulačný limit
- LCL = dolný regulačný limit
- UWL = horný varovný limit
- LWL = dolný varovný limit
Výpočet smerodajnej odchýlky a zostrojenie diagramu X pre počet opakovaní každého merania 1¶
Najskôr je vypočítaná smerodajná odchýlka a následne je zaokrúhlená na zvolený počet desatín (5 je prednastavená hodnota). Potom sa vypočítajú varovné a regulačné medze. Tieto sú tiež zaokrúhlené na zvolený počet desatín. Do diagramu sa vynesú vypočítané medze a jednotlivé body Xi. Stredná hodnota CL je vypočítaná ako aritmetický priemer Xi. Výpočty prebiehajú podľa vzorcov:
Výpočet smerodajnej odchýlky a zostrojenie diagramu X pre počet opakovaní každého merania 2¶
Ako hodnota Xi je použitý aritmetický priemer z dvoch meraní. Následne je vypočítaná smerodajná odchýlka a tá je zaokrúhlená na zvolený počet desatín (5 je prednastavená hodnota). Potom sa vypočítajú varovné a regulačné medze. Tieto sú tiež zaokrúhlené na zvolený počet desatín. Do diagramu sa vynesú vypočítané medze a jednotlivé body Xi (každý z nich je priemerom z dvoch nameraných údajov). Stredná hodnota CL je vypočítaná ako aritmetický priemer Xi. Výpočty prebiehajú podľa vzorcov:
Výpočet smerodajnej odchýlky a zostrojenie diagramu R pre počet opakovaní každého merania 2¶
Tento typ diagramu je možné realizovať iba pre počet opakovaní každého merania väčší ako jedna. Hodnota Di je rozptyl dvoch nameraných hodnôt. Počíta sa ako absolútna hodnota ich rozdielu. Následne je vypočítaná smerodajná odchýlka a tá je zaokrúhlená na zvolený počet desatín (5 je prednastavená hodnota). Potom sa vypočítajú varovné a regulačné medze. Tieto sú tiež zaokrúhlené na zvolený počet desatín. Do diagramu sa vynesú vypočítané medze a jednotlivé body Di. Stredná hodnota CL je vypočítaná ako aritmetický priemer Di. Výpočty prebiehajú podľa vzorcov:
Validácia použitých výpočtov¶
Ako validácia algoritmu, ktorý používa informačný systém Previs je možné vykonať ručný výpočet z vzorových nameraných dát a porovnať vypočítané výsledky s výsledkami, ktoré vypočíta Previs. Pre tento účel prikladáme výpočet v exceli, údaje z neho boli zadané do diagramu v Previse a výsledky sa zhodovali.
Verifikácia normálnosti rozdelenia dát¶
V hornom paneli nástrojov je ikonka pre zobrazenie údajov, potrebných pre zhodnotenie, či daná sada dát podlieha normálnemu, Gaussovskému rozdeleniu. V rámci tohto zhodnotenia je zobrazený histogram nameraných dát a Q-Q plot porovnania kvantilov normálneho rozdelenia. Oba tieto údaje predstavujú grafické zhodnotenie, či naše dáta majú normálne rozdelenie. V prípade histogramu by mal tvar histogramu približne kopírovať graf normálneho rozdelenia (šedou) a v prípade Q-Q plotu by mali vynesené hodnoty porovnania kvantilov ležať v okolí červenej priamky. Aby bolo možné zobraziť toto hodnotenie, musí sada dát obsahovať aspoň 10 meraní.
Ukončovanie diagramov a ochrana proti prepisu dát¶
Regulačný diagram je možné kedykoľvek ukončiť. Ukončený diagram nie je možné žiadnym spôsobom editovať. Zrušiť ukončenie diagramu môže iba vedúci laboratória alebo manažér kvality.Taktiež je možné editovať iba naposledy zadané namerané hodnoty, aby užívateľ vedel opraviť prípadné chyby zápisu. Staršie hodnoty nie je možné meniť, môže ich upraviť iba vedúci laboratória alebo manažér kvality s tým, že by mal k údaju napísať do poznámky dôvod zmeny.
Notifikácia konca platnosti¶
Pre referenčné materiály existuje možnosť notifikácie konca platnosti referenčného materiálu. Koľko dní vopred sa má notifikovať nastavíte priamo v číselníku RM. Notifikáciu môžete nakonfigurovať (ktorej skupine ľudí sa bude pri štarte Previsu zobrazovať) cez MENU / Nastavenia / Nastavenia systémových notifikácií, notifikácia sa volá: Notifikácia vypršania platnosti referenčných materiálov.